TARIMSAL ÜRÜN İŞLEME

Tarımsal Ürün İşleme

AVES’e ait ,Mersin’de 120 dönüm arazi üzerine kurulu Türkiye’nin en büyük tam entegre yağlı tohum işleme ve biyodizel tesisinde günlük; 1.500 ton kırma, 700 ton rafineri, 1.100 ton dolum kapasitesiyle yılda 1 milyon ton bitkisel yağ, küspe ve biyodizel üretimi yapılmaktadır.

Tesisimizde; soya, ayçekirdeği,mısır ,kanola, aspir, keten, ketencik ve çiğit(pamuk çekirdeği) gibi yüksek protein içeriğine sahip yağlı tohumlar en son teknoloji ile işlenmektedir.

Rafineri ve dolum tesislerimizde 1 lt den , 18 lt ye kadar , geniş bir yelpazede SAFYA markası ile ayçiçek SARI DARI markası ile mısır ve MERSİNA markası ile pamuk yağı dolumu yapılmakta , sıvı yağlarda ayrıca flexi ve dökme olarak da satış gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca , 84.000 metreküp silo ve 28.000 metreküp tank depolama kapasiteli AVES, 3.000 metrekare üzerine kurulu 5.000 euro palet kapasiteli akıllı raf depolama sistemine sahiptir.

Alanında uzman kadrosu ile dünyanın dört bir yanından, yağ ve protein açısından en değerli tohumların tedarik edilmesi ve ardından uluslararası standartlarda, hijyenik ve tam otomasyonlu tesislerimizde işlemden geçirilmesi ile ilde edilen ham yağlar ve küspe ülkemizde ve yurtdışında mevcut yağ tesislerine satılmaktadır.

Direkt ekstraksiyon ve presli ekstraksiyon olarak üretim yapılabilmektedir. Aynı anda 2 farklı tohum çalışabilen tesisimizde 62.400 tonluk tohum depolama siloları mevcut olup 12 farklı siloda farklı tohumlar aynı anda depolanabilmektedir.

25.000 ton soya küspesi depolama kapasiteli yatay depoya sahiptir. Diğer yağlı tohum küspeleri için ise 3 adet 3.000’er tonluk(9000 Ton) yatay küspe depoları mevcuttur.

Ayrıca, üretilen küspeler bu gün ülkemizde faaliyet gösteren hayvancılık sektörüne de önemli katkılar sağlamaktadır.

Kuruluşundan bu yana, yerli soya ve çiğit çalışmasına ağırlık verilerek üretilen yağın biyodizel hammaddesi olarak tüketilmesi de sağlanmaktadır.

Birinci ve bir milyonuncu şişede aynı kalite garantisini verdiği SAFYA markalı ayçiçek yağıyla yurt içinde olduğu gibi , yurt dışı pazar payını da her geçen gün büyüten AVES , geçtiğimiz yıl 65 milyon USD ' nin üzerinde bir ihracat rakamı gerçekleştirmiştir.

Ağırlıklı olarak Ortadoğu , Asya Pasifik ve Afrika bölgelerine satış gerçekleştirmekte olup , toplamda 60'ın üzerinde ülkeye ihracat yapmaktadır.TİM verilerine göre , sektöründe 18. büyük ihracatçı konumundadır.

© 2022 © AVES Tüm Hakkı Saklıdır AVES A.Ş.